BĚŽNÁ PRAXE V ČR

Telata jsou odebírána buď okamžitě, po pár hodinách a nebo nejpozději do 24 hodin. Důvod, proč k odebírání dochází co nejdříve, i okamžitě, se uvádí jako „humánní“, protože například po 3 dnech (kdy by tele u matky mělo možnost pít mlezivo/kolostrum a vytvořit si tak přirozenou imunitu) by si tele mohlo vytvořit k matce pouto a později by bylo odtržení horší.

Hned po odebrání jdou telata na osm týdnů do individuálních venkovních kotců (menších než 3 m2). Tam dostávají náhražky (uměle vyrobenou „mléčnou výživu“ s přidaným mlezivem), která je vysoce koncentrovaná a od začátku je dopuje živinami, aby tele nezemřelo na zničenou imunitu. Tuto potravu často pijí z misky, takže mají neuspokojený sací reflex. Toto umělé mléko dostávají po dobu 2 měsíců, pak přecházejí na tuhou stravu (přirozeně pijí mléko až 12 měsíců).

Tuhá strava (granule) je opět koncentrovaná a způsobuje problémy se zažíváním, často se v literatuře řeší akutní průjmy, infekce. Po osmi týdnech jdou z individuálních kotců do ohrady s více zvířaty. Samci jdou na jatka do jednoho roku. Samice čeká stejný koloběh, jako jejich matky. Více >>

Samotný princip umělého oplodňování, odebírání telete, dojení až do vyčerpání organismu (přirozeně by se kráva dožila více než 20 let, takto se dožije maximálně 5 let), je sám o sobě neetický, nepřirozený a zcela proti přírodě. Podmínky, v kterých toto nebohé matky se svými dětmi podstupují jsou naprosto otřesné.

Kontroly problematických chovů jsou veterinární správou dopředu ohlášeny a majitelé chovů tak mají dostatek času odstranit důkazy. I přes pořízení fotografií a videí tak nedochází k potrestání přestupků a náprava je pouze dočasná.